losos_salmon_myfishday

Łosoś

Wrzesień 12, 2014

Pin It

Łosoś jest rybą królewską, należącą do rodziny łososiowatych. Zamieszkuje północne obszary Oceanu Atlantyckiego, Europę (od Portugalii aż do Morza Białego, Morze Północne i Bałtyckie ), Amerykę Północną, Ocean Spokojny oraz ich zlewiska.

Łosoś jest rybą anadromiczną czyli wędrując do górnych biegów rzek ( czasem nawet 1000 km ) na okres tarła. Jest zatem rybą żyjącą zarówno w środowisku słodko jak i słonowodnym.

Odmiany łososia dziko żyjącego występują coraz rzadziej. Stąd też wysokie ceny mięsa tych odmian. Obecnie, popularność i ogólnodostępność łososia wynika z istnienia ogromnej ilości hodowli, szczególnie na terenie Norwegii, Szkocji, Chile i Tasmanii.

Łosoś ma wydłużony kształt ciała o smukłej linii. Ubarwienie grzbietu jest srebrzyste a boki pokryte są ciemnymi plamkami. Średnio, osiągają długość od 75 do 150 cm i wagę od 5 do 20 kg.

Mięso łososia jest wilgotne i oleiste. Charakteryzuje się płatową strukturą. W zależności od gatunku, barwa mięsa osiąga kolory od biało – różowej, przez pomarańczową do czerwonej. Barwa mięsa łososia zależy od jego diety. Tylko te żyjące na wolności spożywają pokarm bogaty w barwniki karotenowe, czyli glony i kryl. Znajduje się tam szczególnie dużo korzystnej dla zdrowia astaksantyny. Łososie hodowlane mają mięso koloru brązowoszarego. Zdarza się jednak, że hodowcy dodają do karmy syntetyczną astaksantynę, aby zachować apetyczny kolor mięsa.

Na rynku dostępne są łososie w całości jak i patroszone. W sklepach znajdziemy łososia porcjowanego w steki lub filety, zarówno ze skórą jak i bez. Ryba ta zawiera mało ości. Znajdują się one głównie w części szkieletowej.

Popularność łososia wynika nie tylko z jego walorów smakowych ale również z mnogości form przygotowania i krótkiego czasu obróbki. Łososia możemy jeść na surowo, w formie wędzonej, smażonego, pieczonego czy grillowanego. Czas jego przygotowania waha się od 4 do 12 min. w zależności od grubości kawałka.

 

Pin It

Tagi: