risotto_mietus_myfishday

Risotto z grzybami i miętusem

Wrzesień 21, 2014

Pin It

Dziś robimy risotto. Pamiętajmy o podstawowej zasadzie, używamy tylko ryżu przeznaczonego do risotto. Żadne tam zamienniki, nie tym razem. Nie będzie dobry jaśminowy, dziki, tajski, żaden tam zwykły ryż długoziarnisty. No chyba, że będziemy robić pilaw, też coś przesmacznego, no ale to innego dnia. Najbardziej szlachetnymi odmianami ryżu do risotto są: Vialone nano, Carnaroli. Inne to: Arborio, Baldo, Maratelli, Padano czy Roma. U nas najłatwiej dostać arborio. W tym przepisie dodajemy borowiki szlachetne. A zwieńczeniem całego risotto będzie smażony filet z miętusa.

risoto_2myfishday

 

 • ok. 160 gram ryżu do risotto (porcja dla dwóch osób)
 • filet miętusa (oczywiście możecie użyć innej ryby, ale najlepsza byłaby o białym mięsie)
 • kilka grzybów borowików szlachetnych
 • cebula, połówka
 • czosnek, ząbek
 • kieliszek białego wytrawnego wina
 • szczypta szafranu (opcjonalnie)
 • bulion warzywny
 • parmezan, 2 łyzki
 • oliwa extra vergine
 • masło, 1 łyżka
 • sól, pieprz

 

Ryby myjemy, suszymy, solimy i pieprzymy, odkładamy na bok.

Grzyby czyścimy, pod bieżącą wodą, za pomocą szczoteczki albo szmatki. Ważnym jest, aby oczyścić ze wszystkim ziaren piasku, bo na czyszczenie zębów trzeba jednak chodzić do dentysty. Nic nie może w trakcie jedzenia zgrzytać o zęby. Pamiętajmy, nie namaczajmy grzybów w wodzie, bo chłoną wodę, zachowują się jak gąbka. Wyczyszczone dokładnie grzyby kroimy w plasterki. Nie siekajmy ich, niech ładnie wyglądają.

Przygotowujemy bulion warzywny.

Na rozgrzaną patelnię wlewamy oliwę i wrzucamy grzyby. Smażymy je ok. 10 minut. Mieszamy regularnie.

Siekamy w drobną kostkę cebule i czosnek i dorzucamy na patelnię. Smażymy teraz dość krótko, niech się tylko lekko zeszkli. Solimy. Pieprzymy. Następnie wrzucamy ryż. Cały czas mieszamy, niech ryż wchłonie smaki, oliwę. Powoli stanie się szklisty, potrwa to ok. 2-3 minut. W tym momencie wlewany kieliszek wina. Wrzućmy też szafran, jeśli mamy (opcjonalnie). Szafran jak wiemy to droga przyprawa, przynajmniej ten oryginalny. Taki też zabarwi nam lekko ryż. Za dużo go nie wrzucajmy, bo danie stanie się gorzkie. Pięknie zabierze wszystkie smaki z patelni i pozwoli się wchłonąć przez ryż. I jak tak się stanie wlewamy bulion. Ale nie cały. Tylko tyle, aby przykrył całość. I mieszamy w zasadzie cały czas. Bulion będzie wchłaniany przez ryż. I jak już zauważymy, że prawie cały „zniknął” dolewamy bulionu, znowu tak, aby tylko pokrył całość. I czynność powtarzamy aż ryż będzie al dente, tak jak przy gotowaniu makaronu. Przy risotto zajmie to nam ok. 16-20 minut. Sprawdzajmy, próbujmy. Gdy już czujemy, że finał nadchodzi, jak Putin na Ukrainę, to wymierzmy dobrze ostatnią ilość bulionu. Doprowadzamy do sytuacji, gdy cały bulion został wchłonięty. Ryż za chwilę będzie się chciał przykleić do patelni. Tak, to jest ten moment. Patelnie zdejmujemy z ognia. Dodajemy masło, i parmezan. Energicznie mieszamy, masło się rozpuści. Spróbujmy ponownie, może trzeba lekko dosolić albo popieprzyć. Przykrywamy pokrywką i zostawiamy na 5 minut, to bardzo ważne, risotto musi odpocząć.

W trakcie przygotowywania risotto, na drugiej patelni rozgrzewamy oliwę i smażymy rybę, pamiętajmy aby zaczynać od strony ze skórą. W zależności od wielkości ryby i gatunku ryby, po kilka minut z każdej strony, ja smażyłem miętusa ok. 5 minut na stronę.

Gotowe risotto układamy, najlepiej w głębokim talerzu. Kładziemy na to usmażoną rybę. Lekko skrapiamy oliwą. Nasze danie gotowe, piękny moment, zapamiętajmy go, bo na pewno będzie trwał krótko.

Pin It

Tagi: , ,