pastarybnojajeczna5_myfishday

Pasta jajeczna z wędzonym sumem

Październik 20, 2014

Pin It

Jeszcze ciemnawo na dworze, ledwo wstałem, co to za cholerna godzina, patrzę na zegarek, no nie, nie wierzę, jest szósta rano a ja wsiadam do samochodu i jadę 10 km, aby kupić kilka małych bułeczek pszennych. Dwa lata temu pokazano mi piekarnię, małą rodzinną, istniejącą jeszcze od wojny. Pieką tylko trzy rodzaje pieczywa. Sprzedają od świtu do momentu wyprzedania wszystkiego, a jak można się domyśleć, ilości nie są wielkie, więc jakby pojechać tam po ósmej to można tylko pocałować klamkę. Więc jadę, radio głośno gra, bo przysypiam, ale bułeczki muszę mieć. Dzisiaj na śniadanie pasta jajeczna z wędzonym sumem. Taki mix wymaga wyrzeczeń. Z głośników rozbrzmiewa dyskusja na czasie, czyli co by było gdyby Putin najechał na Polskę, na Boga, żeby o tym rozmawiać o szóstej rano. Przełączam stację, zamyślam się, cholera, a może kupić parę kilo pieczywa na wypadek wojny, zamrożę i codziennie będę rozmrażał kilka okruszków i żywił się nimi, siedząc w piwnicy u sąsiada. Ech, żeby to była piwniczka z zacnym winem, to i mogę siedzieć. Dobra dojechałem, kolejka stoi. Cel osiągnięty, bułeczki zakupione. W domu, w lodówce kawał wędzonego suma, którego dostałem od E. Jajka ugotuję na twardo, nie będę żałować majonezu. Chcę mi się już pasty jajecznej z wędzoną rybą w świeżych bułeczkach. A i dużo, dużo masła.

pastarybnojajeczna3_myfishday

Składniki:

  • Wędzony sum, oczywiście wiele innych rodzajów ryb będzie pasować
  • Ugotowane na twardo jajka
  • Majonez
  • Sól, pieprz
  • Świeże bułeczki

 

Oddzielamy mięso ryby od ości, jeśli użyjemy takiej z dużą ilością ości to bardzo dokładnie znajdźmy je wszystkie. Dla mnie znalezienie ości w paście rybnej w kanapce skreśla ją od razu, więc najlepiej brać rybę, taką, która posiada mało ości. Mięso ryby siekamy na drobne kawałki, czy rwiemy palcami, rozdrabniamy.

_MG_1608_myfishday

Jajka obrane ze skorupki siekamy i mieszamy z kawałkami ryby.

Solimy dokładnie i pieprzymy. Dorzucamy majonez, ja go nie żałuję w tym przypadku. W składnikach przepisu, specjalnie nie podaję wagi poszczególnych składników, bo to trzeba dobrać względem siebie, ja najczęściej dobieram ilość w zależności ile mam ryby. Ilość jajka podobna do ilości ryby. Majonezu tyle, aby było go czuć w smaku. Sól i pieprz to już zdecydowanie indywidualne historie.

pastarybnojajeczna4_myfishday

Podaje je ze świeżymi bułeczkami. Miałem też świeży ogórek. A jak jest to spore kawałki szczypioru, ale tym razem go nie ma.

pastarybnojajeczna2_myfishday

Pin It