sledz_faszerowany_1

Śledzie faszerowane

Grudzień 5, 2014

Pin It

Jak byłem dzieckiem to okres świąteczny był okresem magicznym, pewnie jak u wielu osób. Choinka, prezenty, wyczekiwanie, wielkie mrozy, odwiedziny u rodziny, której dawno nie widziałem, zabawy z kuzynami itp. Teraz kompletnie tego nie czuję, i w zasadzie większość osób, które o to pytam mają tak samo. Na pewno to jest smutne, ale może naturalne, tak musi być. Ale na szczęście jest tych kilka rzeczy, które nadal cieszą. Pierwszą jest zapach żywicy i choinki w domu, bo choinka musi być żywa. Plastikowy syf jest obciachem i w tym temacie zdania nie zmienię. Drugą rzeczą jest rytuał i przygotowanie specjałów kulinarnych. I nie mówię tutaj o samej wigilii bo tu raczej króluje klasyka taka, która mnie nie zachwyca, więc albo czekam innych dni świątecznych i zimowych albo przemycam to co chcę na stół wigilijny. Przede wszystkim święta pod względem jedzeniowym to nie tylko wigilia a przede wszystkim cały okres przed świętami, w trakcie jak i do końca roku.

I śledź właśnie często jest towarzyszem naszych wypraw kulinarnych w święta.

sledz_faszerowany_2

Składniki:

  • świeże śledzie – 3 sztuki
  • 200 gr. pieczarek
  • natka pietruszki
  • łyżka tartej bułki
  • 2 ząbki czosnku
  • kilka kaparów
  • 1 szalotka
  • sól, pieprz

 

Czyścimy śledzie. Ja już miałem gotowe tuszki. Jednego śledzia filetuję, przede wszystkim ważne, aby usunąć kręgosłup. Mięso z tego śledzia będzie mielone.

Szalotkę siekamy i razem z pieczarkami podsmażamy na patelni.

Włączamy piekarnik na 200 stopni.

Używając drobnego sitka, mielimy: mięso z jednego śledzia, pieczarki przesmażone z cebulą, natkę pietruszki, kapary i czosnek. Uzyskaną masę doprawiamy solą i pieprzem. Jeśli wymaga tego konsystencja dodajemy tartą bułkę, ale tutaj masa nie musi być zbyt gęsta, bo to tylko farsz.

Śledzie faszerujemy naszą masą, tak bogato, niech wypływa, zapiecze się, będzie smacznie. Ja przewiązałem każdego śledzia sznureczkiem, aby wszystko ładnie się trzymało. Oczywiście niech to będzie taki, który nadaje się do kontaktu z jedzeniemi zapiekania. Nie bierzcie jakiś sztucznych albo nie odcinajcie z suszarek w łazienkach bo będzie śmierdział chemią i do sąsiada trzeba będzie iść wieszać mokre skarpety.

Smacznego.

Pin It

Tagi: