sledz_wciescienales_myfishday

Śledzie smażone w cieście naleśnikowym

Grudzień 16, 2014

Pin It

Co jest Waszym ulubionym daniem wigilijnym, czy też świątecznym?? Mój dziadek zajadał się czerwonym barszczem, w którym musiało pływać 20 usmażonych uszek faszerowanych prawdziwkami. I to była w zasadzie jego cała wigilia. To co było tutaj najważniejsze, to fakt ich usmażenia, i to tak aż mocno zezłocone. Babcia przejęła zwyczaje i zawsze będąc u niej na wakacjach nauczyła mnie jeść tylko i wyłącznie smażone pierogi, uszka, kopytka. Tak mam do dzisiaj, inaczej nie lubię, i tyle.

Ojciec brał plasterek pasztetu, na niego kładł plasterek pieczonego boczku, a na samą górę zwieńczeniem była łyżeczka ćwikły. I mnie taka kombinacja też smakuje do dzisiaj.

Przechodząc do mojego ulubionego smaku świątecznego stołu. Jest to danie w naszej rodzinie goszczące zawsze w wigilijny wieczór, choć raczej rzadko słyszałem o jego bytności w innych domach. Mówię tutaj o grzybach w cieście naleśnikowym, i śledziach w cieście naleśnikowym. Podanych prosto z patelni. Wersje grzybową jadam tylko w święta, zaś śledziowa weszła do menu codziennego, często razem z surówką z kapusty. Zadowolenie w ustach gwarantowane.

 

sledz_wciescienales_myfishday2

Składniki:

  • surowe śledzie, filety
  • olej do smażenia, najlepszy słonecznikowy

Na ciasto naleśnikowe:

  • 300 ml mleka
  • 125g mąki + ok. 40 g aby ciasto było bardziej gęste od klasycznego
  • 2 jaja
  • 20 g stopionego masła
  • szczypta soli

 

Dla komfortu jedzenia, warto bardzo dokładnie powalczyć z usunięciem jak największej ilości ości ze śledzia. Tak, tak, ości śledziowe można spokojnie jeść, są miękkie, ale jednak jak smażymy śledzia to te większe zabijają komfort smakowania.

Robimy ciasto jak na naleśniki, z tą różnicą, że musi być bardziej gęsta niż na zwykłe naleśniki. Mieszamy ze sobą wszystkie składniki. 125 g mąki to ilość na podstawowe ciasto naleśnikowe, a my musimy dodać mąki aby było zdecydowanie gęstsze. Dosypujmy delikatnie porcjami, mieszajmy. Oczekiwana konsystencja przypominać będzie gęstą śmietanę.

Filety śledziowe maczamy w cieście naleśnikowym i smażymy na dość mocno rozgrzanej patelni z olejem roślinnym. Smażymy z każdej strony parę minut, pamiętajmy, że śledź jest surowy i musi się usmażyć. Ciasto może się mocno zezłościć, ale jednak kontrolujmy temperaturę smażenia tak, aby się nie spaliły.

Podajemy je np. z: żurawiną, albo sosem tatarskim czy sosem chrzanowym.

Pin It

Tagi: