irish_coffee_myfishday_1

Irish coffee

Grudzień 29, 2014

Pin It

Niby już po świętach, ale u nas nadal trwa sielanka, nikt do pracy nie poszedł. Za oknem śnieg jakby uczył się padać. Nikt za bardzo nie myśli o jedzeniu a jak już coś to obgadujemy co zrobić lekkiego, aby dać jeszcze wątrobie dojść do siebie po obżarstwie a zwłaszcza trunkach. I co tutaj wymyślić, coś co będzie kaloryczne, lekkie, pobudzające i nadal alkoholowe. Ciekawe czym Wy się ratujecie? Bo my tym co zawsze czyli IRISH COFFEE. Dzisiaj żadnych ryb! Irish Coffee jest moim smakiem towarzyszącym od lat wielu i jak miałbym powiedzieć, czy mam jakiś pewnik, który całe życie będzie mi smakować to właśnie to. Pamiętam jak jeszcze Pani Wojciechowska, nazwiskiem po mężu, ale rodowita Flamandka robiła ją, ale byłem za mały, aby móc ją próbować. Ale to właśnie we Flandrii kawa ta zawładnęła moim sercem. Jest tam ogromnie popularna, w zasadzie prawie zawsze kończy dobry obiad w restauracji. Ja miałem przyjemność kosztować ją i uczyć się robić od Pana Franka, właściciela restauracji w Gandawie. Ktoś mógłby powiedzieć, a co to za filozofia to zrobić. Tak, to prawda, to nic trudnego, ale muszą być spełnione podstawowe zasady, aby uzyskać jej oryginalną formę. A jeśli ich nie spełniamy to pijemy tylko jakąś nędzną jej podróbkę. I niech to brzmi buńczucznie czy przemądrzale, ale kawa po irlandzku musi być zrobiona zgodnie z zasadami. I koniec dyskusji.

Dzisiaj pijemy kawę w opcji, gdzie whisky mieszamy z kawą. Ale możemy nalać tak, aby były trzy warstwy oddzielnie, najpierw whisky, na to kawa a na sam wierzch śmietana.

Ja używamy klasycznych szklaneczek do Iris Cofce, one mają specjalne paski odmierzające ile wlewamy whisky, ile kawy i ile śmietany. I zapewniam Was, że z takiej szklaneczki smakuje to lepiej, ale jeśli nie mamy takiej to proporcje muszą być następujące:

– 1/3 szklanki to whisky

– 2/3 mocnej dobrej kawy z ekspresu

irish_coffee_myfishday_2

Składniki:

  • Whisky
  • Cukier biały – 2 łyżeczki na osobę
  • Kawa dobrej jakości z ekspresu
  • Śmietana 30 lub 36 – 200 gram starcza na cztery kawy

 

Whisky wlewam do malutkiego rondelka, wsypuję dwie łyżeczki cukru białego i podgrzewam, aż się cukier roztopi.

Przygotowujemy kawę.

Ubijamy śmietanę, ale nie za mocno, i koniecznie bez cukru.

Do szklanki wlewamy whisky, a następnie wlewamy kawę. Na to ostrożnie łyżeczką nakładamy ubitą śmietanę. Kawa z whisky musi ostrą linią oddzielać się od bitej śmietany. Dopiero z czasem, lecz powoli będzie śmietana przenikać do kawy z alkoholem, co udało nam się złapać na zdjęciach. Życzymy smacznego. Jednocześnie zaznaczamy, że Irish Coffee pijemy nie tylko w święta, towarzyszy nam cały okrągły rok. To chyba nasz najlepszy kumpel.

irish_coffee_myfishday_3

Pin It

Tagi: ,

One Comment

  1. gin pisze:

    Mmm, lubię :) Choć rzadko pijam :)