ikra_myfishday_3

Ikra ze śledzia w śmietanie podana z ziemniakami z wody

Luty 5, 2015

Pin It

Trudno chyba o łatwiejszy przepis. W zasadzie niewiele przy tym trzeba robić… tylko dla wielu osób danie może wydać się… trudne do zjedzenia. Może się mylę, choć chciałbym, aby było odwrotnie. Bardzo często w naszym domu mama kupowała śledzie, dużo śledzi. W całości. Z części robiła śledzie w occie, część w oliwie, i kilka zostawiała, aby zjeść od razu. Smażone, prosto z patelni. Coś rewelacyjnego. Przepis na śledzie pieczone są już na naszym blogu  >> link << . Ale jak zapewne część osób wie, że jak kupimy całe śledzie, które były w okresie tarła dostajemy dodatkowo „w zestawie” ikrę i mlecz. Śmiem twierdzić, że dzisiaj oba przysmaki mogą coś powiedzieć raczej naszym dziadkom, czy części rodzicom, a młodszym smakoszom już kompletnie nic. A ikra i mlecz jak najbardziej są czymś po czym smakosza i znawcę poznać można. Jak byłem mały, przyznaję to bez bicia, nie jadałem ich. Pamiętam jednak dokładnie jak ojciec z wypiekami na twarzy oczekiwał pojawienia się śledzi w domu, wiedział co dobre. Zazwyczaj ikrę i mlecz z oczyszczonych śledzi jadał smażone. Ale również doskonale pamiętam ikrę w śmietanie z cebulą, zawsze podaną z ziemniakami z wody. I właśnie ten przysmak polubiłem wiele lat temu, jadam zbyt rzadko może, ale uwielbiam. Podstawą dobrego smaku ikry jest zakupienie jej świeżej. Można ją kupić samą, na wagę, nie trzeba świeżych śledzi w całości. Nie kupujmy jej bardzo dużo, bo w smaku jest dość charakterystyczna i trudno zjeść jej całą michę. Gdy uda Wam się zakupić ikrę, na pewno będzie trzeba ją wymoczyć, aby pozbyć się słonego smaku. Identycznie jak ze śledziem solonym. Zapewniam Was, obiad warty króla.

ikra_myfishday1

Zaopatrujemy się w:

  • Ikra śledzia – ja na obiad dla 3 osób kupuję mały plastikowy pojemniczek
  • Cebula czerwona i biała
  • Śmietana 22%
  • Ziemniaki
  • Sól, pieprz
  • Woda, mleko

 

ikra_myfishday_2

Zalewamy ikrę mieszanką wody i mleka, po godzinie odlewamy płyn, przelewamy pod bieżącą wodą, na nowo zalewamy mlekiem i wodą. Odczekujemy kolejną godzinę. Sprawdzamy, czy sól już jest wypłukana. Jeśli tak to koniec, jeśli nie to powtarzany procedurę.

Kroimy cebulę w piórka.

Ikrę mieszamy ze śmietaną i cebulą, lekko pieprzymy, minimalnie solimy. Wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Możemy co jakiś czas przemieszać naszą ikrę, ale delikatnie, żeby była cały czas w kawałkach, a nie rozwaliła się.

Ikrę podajemy z ziemniakami z wody. Zatem gotujemy ziemniaki, w tym czasie wyjmujemy ikrę z lodówki, aby nabrała temperatury pokojowej.

Podajemy ikrę i ziemniaki. Chyba najprostszy przepis tego bloga. Ale na pewno też w czołówce najsmaczniejszych.

Pin It

Tagi: